Wróć na początek strony Alt+0
Menu wysuwane
Herb podmiotu Gminne Przedszkole w Dąbrowie Zielonej Biuletyn Informacji Publicznej
Menu góra
Strona startowa INFORMACJE OGÓLNE Oferta przedszkola
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „Oferta przedszkola, bieżące, menu 34 - BIP - Gminne Przedszkole w Dąbrowie Zielonej”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Oferta przedszkola

Przedszkole zapewnia fachową, profesjonalną opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Kadra pedagogiczna przedszkola posiada wykształcenie wyższe, stanowi grupę doskonale przygotowanych do pracy z dziećmi pedagogów.

Atutem przedszkola jest swoisty klimat wynikający z faktu, iż są to placówki małe, w otoczeniu zieleni i bogato wyposażonych placów zabaw.

Czynnikiem zachęcającym dzieci do uczestnictwa w życiu przedszkolnym są ładnie, funkcjonalnie urządzone i udekorowane sale wyposażone w sprzęt audiowizualny, komputery, zabawki, gry oraz sprzęt do zabaw ruchowych. Dzieciom uczęszczającym do naszego przedszkola proponujemy szeroki wachlarz zajęć rozwijających aktywność twórczą:

• zajęcia sportowe
  •  język angielski
  • zajęcia z sensoplastyki
  • zajęcia z ateterapii
  • zajęcia z logopedą
  • zającia z psychologiem
  • zajęcia religii
  • wyjazdy do teatru
  • wycieczki
  • atrakcyjne imprezy przedszkolne

Do tradycji przedszkola należy coroczny festyn przedszkolny, na którym dzieci prezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne. Również co roku dzieci razem z nauczycielkami biorą udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych na szczeblu gminnym czy powiatowym: Papierowy Świat, Konkurs na Palmę, Pisankę, Marzannę, Gminny Festiwal Piosenki Zielona Nutka.

Praca z dziećmi opiera się na:

- Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego;

- Programie wychowania przedszkolnego " Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości" Jolanta

Wasilewska;

- Koncepcji Pracy Przedszkola

- Rocznym Planie Pracy Przedszkola

- programach własnych tworzonych przez nauczycieli;

- miesięcznych planach pracy przygotowanych dla grup przez nauczycieli;

Metody i formy pracy stosowane w przedszkolu:

Nauczyciele stosują różnorodne aktywne metody i techniki na których bazują w codziennych oddziaływaniach edukacyjno - wychowawczych, są to:

• Dziecięca Matematyka Prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

Ta metoda jest jedna z form aktywizujących, dostarczających dziecku wiedzę matematyczną, w sposób zabawowy i twórczy. Treść dostosowana do wieku i poziomu rozwoju umysłowego dzieci 3-6 letnich. Poza treningiem liczenia i przeliczania, dziecko uczy się schematu własnego ciała, nabywa orientacji w terenie oraz przestrzeni, uczy się konstruowania gier-ściganek.

• Pedagogika Zabawy Klanza

Metoda ta jest jedną z pobudzających do aktywności, przeżyć w grupie: zabawy sprzyjają aktywności wszystkich członków grupy. Realizacja następuje w oparciu o stosowanie szeroko rozumianych metod zabawowych, przyjemnych w odbiorze, nie pozbawionych głębszej refleksji.

• Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Według tej metody ruch jest czynnikiem rozwoju i środkiem terapii. Twórcy ruchu rozwijającego uznali za najważniejsze: potrzebę refleksji, odprężenia i potrzebę tworzenia. w tej metodzie wyróżnia się kilka kategorii ruchu: ruch prowadzący do poznania własnego ciała, ruch kształtujący związek jednostki z otoczeniem fizycznym, ruch wiodący do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem oraz z grupą, ruch kreatywny. Metoda W. Sherborne, poprawiająca komunikację dzieci z otoczeniem poprzez język ciała i ruchu.

• Odimienna metoda nauki czytania I. Majchrzak

Nasze przedszkole jest pionierem w stosowaniu odmiennej metody nauki czytania. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z autorką metody Panią Ireną Majchrzak, która kilkakrotnie odwiedzała nasze przedszkole. Każda z wizyt była dla nas inspiracją do dalszej pracy. Pani Irena Majchrzak swoimi pomysłami i ogromną pogodą ducha utwierdziła nas w przekonaniu, że nauka czytania może być przyjemnością zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.

• Pedagogika Planu Daltońskiego

Od 1 września 2012r. w naszym przedszkolu realizowana jest innowacja organizacyjno - metodyczna pt. „Efektywne kształcenie umiejętności odpowiedzialności, samodzielności i współpracy dzieci w wieku przedszkolnym w oparciu o koncepcję edukacji daltońskiej”. Innowacja zaplanowana jest na 3 lata i są nią objęte wszystkie grupy wiekowe dzieci od 3 do 6 lat. Edukacja daltońska polega na metodzie indywidualnej pracy dzieci a więc zrywa z tradycyjnym klasowo - lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu była amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957), która koncepcję nowego systemu edukacji przedstawiła w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Główne cele realizowanej innowacji:

- nabycie przez dzieci umiejętności odpowiedzialności za podejmowane zadania, samodzielnej pracy i współpracy z rówieśnikami

- dostarczenie dziecku poczucia sprawczości oraz sukcesu poprzez dopasowanie zadań do indywidualnych możliwości dzieci.

Metryka

sporządzono